Результати пошуку

Функціональне призначення та класифікація складів в логістиці

Автор oleg на 13.11.2020
| 0
Функціональне призначення та класифікація складів в логістиці

Склад —  це місце, де відбувається більша частина процесів з управління матеріальними потоками. Складські приміщення потрібні великій кількості підприємств, —  компаніям, що займаються зовнішньоекономічною діяльністю, роздрібною торгівлею, електронною комерцією, дистриб’юторам і так далі. 

Функціональне призначення та класифікація складів в логістиці - 2

Коли компанія купує або орендує склад, вона повинна чітко розуміти, навіщо він потрібен. Складські приміщення виконують велику кількість функцій в системі управління ланцюгами постачання, —  консолідацію, розподіл, сезонне й довгострокове зберігання, тощо. 

В цій статті ми розповімо про види складів та їхню класифікацію за ознаками. Це допоможе навчитися визначати типи складів з урахуванням характеристик і функцій компаній, підбирати складську нерухомість, що доповнить бізнес-процеси.

Класифікація складських приміщень за галузями логістики

Головна мета логістики — це правильний розподіл матеріальних потоків. Однак, методи можуть бути різними. Це залежить від діяльності компанії. Наприклад, щоби виробляти й розповсюджувати товари, компании закуповують сировину й матеріали, розподіляють готову продукцію між каналами збуту. 

Класифікація складів за галузями логістики базується на функціях, які виконує склад. В цій типології виділяють 3 типи складських приміщень:

 1. Склади логістики постачання. Тут зберігають продукцію, що потрібна виготовлення. Це сировина, комплектуючі і так далі. Такі склади постачають виробників матеріалами для виготовлення продуктів. 
 2. Склади виробничої логістики. Тут зберігають продукцію, що знаходиться на проміжному етапі виготовлення. Також, такі склади постачають необхідні деталі й інструменти. 
 3. Склади розподільчої логістики. Сюди надходить продукція, яку вже можна реалізувати на ринках кінцевого споживача. 

Таким чином, ця класифікація складів в логістиці чітко відображає рух матеріалів від виробника до ринку збуту.

Класифікація складів за учасниками в системі логістики

В довгих ланцюгах постачання берут участь одразу декілька гравців —  одні транспортують товари з точки А в точку Б, інші —  контролюють попит і так далі. 

Функціональне призначення та класифікація складів в логістиці - 3

В класифікації складі за учасниками в системі логістики існує 5 типів приміщень: 

 1. Склади виробників. Беруть участь у технологічному процесі створення готової продукції з сировини та матеріалів. 
 2. Склади торговельних компаній. В цих приміщеннях зберігають продукцію, що була придбана для подальшої реалізації. Саме звідси товари починають свій шлях до споживачів. 
 3. Склади перевізників. Транспортні компанії забирають товари зі складів, після чого везуть їх до наступного пункту призначення. Таким пунктів може бути декілька, а всі вантажі потрібно десь зберігати. 
 4. Склади експедиторів. Експедиторські компанії беруть на себе роботу не лише з транспортування вантажів, а й з організації робіт. Таким чином, експедитор консолідує транспорті служби й налагоджує комунікацію з власником товару на момент перевезення. 
 5. Склади 3PL-операторів. Логістичні провайдери повністю контролюють ланцюги постачання: транспортують вантажі, займаються митним оформленням, зберігають товари, доставляють їх кінцевим користувачам. 

Класифікація показує, кому належить склад в ланцюзі постачання. 

Класифікація складів за формою власності

В цій класифікації 4 типи складів:

 1. Власні —  склади, що придбала компанія. 
 2. Комерційні —  це склади 3PL-операторів, коли компанія замовляє послуги зі зберігання, й, таким чином, використовує простір третьої особи. 
 3. Орендовані —  склади, що компанія орендує у власника. 
 4. Державні і муніципальні —  склади, що використовують в державних цілях.

Класифікація складських об’єктів за функціями, що виконує склад

В цій класифікації існує 5 типів складів:

 1. Для довгострокового зберігання продуктів. Тут знаходяться запаси на випадок непередбачених ситуацій. 
 2. Для перевалки вантажів. Це склади зберігання вантажів протягом завантаження і розвантаження. Як правило, вони знаходяться близько магістралей, в портах й аеропортах. 
 3. Для розподілу товарів. Тут товари, що надходять від виробників перетворюють на торгівельний асортимент. В розподільчому центрі приймають продукцію для зберігання, комплектують замовлення для роздрібних мереж, слідкують за залишками товарів, браком і так далі. 
 4. Для сезонного зберігання. Тут знаходяться товари, що продають лише протягом деякого періоду. Наприклад, споживачі частіше купують парасольки осінню, коли йдуть дощі. Такі приміщення ще називають буферними. Крім того, їх часто використовує агропромисловість. 
 5. Митні. Це склади, де зберігають товари, що ввезли на територію країни збуту. Продукція знаходиться там до моменту, поки не пройде митне оформлення.

Класифікація складських приміщень за видом продукції

На складах зберігають різні типи вантажів, тому їх можна розподілити на такі типи: 

 • Склади сировини.
 • Склади матеріалів.
 • Склади комплектуючих. 
 • Склади незавершеного виробництва. 
 • Склади готових товарів. 
 • Склади тари. 
 • Склади продукції, котру необхідно утилізувати (брак або відходи). 
 • Склади інструментів. 

Звичайно, на одному складі можуть зберігати різні типи продукції й сировини. Якщо приміщення обладнано тільки для зберігання конкретних вантажів —  це спеціалізований склад, якщо декількох —  універсальний.

Класифікація складських об’єктів за умовами зберігання

Функціональне призначення та класифікація складів в логістиці - 4

Ця класифікація базується на можливості регулювати температурні показники на складі. Тут виділяють 4 типи приміщень: 

 1. Неопалювані. Температура в таких складах не регулюється. Вона змінюється в залежності від пори року. 
 2. Опалюванні. Це склади, де є можливість підтримувати плюсові температури цілий рік. Для цього використовують спеціальне обладнання. 
 3. Холодні. Це склади для зберігання продуктів з мінусовими температурами. В цій категорії виділяють холодильні і морозильні приміщення. Перший тип дозволяє зберігати продукцію охолодженою, другий —  повністю заморожувати її. 
 4. Мультитемпературні. Це склади з декількома зонами зберігання в різних умовах. Крім того, в таких приміщеннях можна самостійно налаштовувати показники температури. 

Умови зберігання —  важливий аспект у роботі складського господарства. Тому перед тим як вибрати склад, потрібно знати, яка продукція буде зберігатися в ньому.

Класифікація складів за ступенем механізації

Головний критерій цієї класифікації —  обсяг робіт, що можна автоматизувати. 

В класифікації за ступенем механізації виділяють 4 типи складів: 

 1. Немеханізовані. На таких складах всю роботу виконують власноруч. Іноді можуть використовувати мінімальну кількість обладнання, —  наприклад, візки для перевезення піддонів. 
 2. Механізовані. Це склади, де частину операцій співробітники виконують власноруч, а іншу частину —  завдяки спеціальному обладнанню. Наприклад, автонавантажувачам. 
 3. Автоматизовані. Це склади, де більшу частину процесів виконує спеціалізоване обладнання без участі людини. Тут встановлено конвеєрні стрічки, крани штабелери. Співробітники складу роблять мінімальну частину робіт. Наприклад, перевіряють документи або сортують товари. 
 4. Автоматичні. На цих складах всі операції виконують роботи й IT-системи.

Класифікація складських приміщень за технічними характеристиками

Згідно з цієї класифікації, складські приміщення поділяють на 3 типи:

 1. Відкриті. Це приміщення, де зберігають продукцію на вулиці. Тут немає дахів. 
 2. З навісом. В таких складах вантажі захищені від негативної дії погодних умов спеціальними тентами. 
 3. Закриті. Це найбільш розповсюджений тип складів. Приміщення гарантує повний захист продукції завдяки даху. 
Функціональне призначення та класифікація складів в логістиці - 5

Закриті склади мають кілька підтипів: 

 • З одним поверхом.
 • З декількома поверхами.

Крім того, в цій класифікації велике значення має висота стель. Низькі склади —  це приміщення з висотою до 6 метрів. Високі —  від 10 метрів. Такий склад можна обладнати багатоярусними стелажами.

Класифікація складських об’єктів за приналежністю матеріального потоку

Ця класифікація відображає кількість користувачів на складі:

 1. Закриті. Це приміщення, де зберігаються товари лише однієї компанії. 
 2. Відкриті. Тут знаходяться товари одразу декількох компаній.

Класифікація складів за транспортною інфраструктурою

В цій класифікації існує 4 типи складів: 

 • З причалами. Це склади для відвантаження з водних типів транспорту. 
 • Із залізничною гілкою. 
 • З під’їздами через автомагістраль. 
 • Комплексні. Об’єднують характеристики попередніх трьох типів. 

Розвинена інфраструктура —  важлива характеристика складу, оскільки більша частина витрат складає транспортування. 

Класифікація складських приміщень за класами

Класифікація складів за класами найбільш розповсюджена. Вона враховує всі особливості приміщень.

Функціональне призначення та класифікація складів в логістиці - 6

Компанії, що працюють на ринку складської нерухомості, розробляють власні класифікації складів за класами. В Україні найбільш розповсюджена міжнародна класифікація складських приміщень від брокерського агентства Knight Frank. Згідно з нею, склади розподіляються на 6 типів: 

 • Клас А+ —  це сучасний модернізований склад. Він має 1 поверх. Щоби побудувати такий склад, використовують спеціальні ізоляційні матеріали, —  це, як правило, сендвіч-панелі. Вони вогнестійкі й добре утримують тепло. На складах класу А+ є всі необхідні комунікації: спеціальне обладнання (відеоспостереження, вентиляція, системи тушіння пожежі і так далі), територія облагороджена, охорона працює цілодобово. Складам класу А+ притаманні найкращі характеристики: висота стель —  не менш ніж 13 метрів, бетонна антипильова підлога витримує навантаження від 5 тонн на метр квадратний. 
 • Клас А —  майже не поступається складам класу А+ за характеристиками. Відмінність у технічних параметрах. На складах класу А вимоги до мінімальної висоти стелі —  від 10 метрів. Крім того, тут менше воріт докового типу, що трохи ускладнює завантаження/розвантаження. 
 • Клас В+ —  такі склади можуть побудовані або реконструйовані зовсім нещодавно. Головна відмінність від попередніх класів —  це висота стель. Мінімальні вимоги до неї —  8 метрів. 
 • Клас В —  це склад, що може мати 1 або більше поверхів. У другому випадку, приміщення повинно бути обладнане вантажними ліфтами. Мінімальна висота стель —  6 метрів. Крім того, до цих споруд не висувають особливих вимог щодо технічних характеристик і додаткових комунікацій. 
 • Клас С —  це реконструйовані склади, що раніше використовували в якості виробничого приміщення або ангара. Мінімальні вимоги до цього класу —  стелі від 5 метрів і бетонне покриття. 
 • Клас D —  це непрофільні приміщення, що переобладнали в склад. Зручностей тут практично немає. Особливі вимоги до характеристик відсутні. 

Класифікація за класами від Knight Frank базується на вимогах щодо технічних параметрів, території, обладнання й комунікацій. Вона не бере до уваги транспортну інфраструктуру. Однак, це також важливо враховувати під час вибору складу. 

Для зручності, ми звели всі описані вище характеристики в єдину таблицю. 

Параметр класифікації складів Тип складських приміщень
Напрям логістикиСклади логістики постачання
 Склади виробничої логістики
 Склади розподільчої логістики
Учасники в системі логістикиСклади виробників
 Склади торговельних компаній
 Склади перевізників
 Склади експедиторів
 Склади 3PL-операторів
Форма власностіВласні
 Комерційні
 Орендовані
 Державні і муніципальні
ФункціїДовгострокове зберігання
 Перевалка
 Розподіл
 Сезонне зберігання
 Митні
Вид продукціїСклади сировини
 Склади матеріалів
 Склади комплектуючих
 Склади незавершеного виробництва
 Склади готових продуктів
 Склади тари
 Склади утилізації
 Склади інструментів
Умови зберіганняНеопалювані
 Опалюванні
 Холодні
 Мултитемпературні
Ступінь механізаціїНемеханізовані
 Механізовані
 Автоматизовані
 Автоматичні
Технічні характеристикиВідкриті
 З навісом
 Закриті
Приналежність матеріального потокуЗакриті
 Відкриті
Транспортна інфраструктураЗ причалами
 Із залізничною гілкою
 З під’їздами через автомагістралі
 Комплексні
КласА+
 А
 В+
 В
 С
 D

Поширені запитання щодо класифікації складів

🔹 Скільки існує класифікацій складів?

Можна нарахувати більше ніж 20 класифікацій складів. Все залежить від функцій і характеристик, що розглядаються.

🔸 Які характеристики складів найбільш важливі?

Ми рекомендуємо враховувати умови зберігання продуктів на складі (показники температури, вологості), ступінь механізації, транспортну інфраструктуру, технічни характеристики.

🔹 Як шукати склади за характеристиками?

Використовуйте систему фільтрів WareTeka. Ви можете відсортувати склади за класом, типом, локацією і так далі.

Висновки

В сучасній логістиці склади виконують велику кількість функцій. Це важлива ланка в системі управління ланцюгами постачання. 

Коли компанія обирає склад, вона, як правило, враховує одразу декілька характеристик приміщення. Розуміння різноманіття класифікацій складів може допомогти вибрати найбільш оптимальний варіант для діяльності бізнесу. 

Спеціалісти WareTeka рекомендують звернути особливу увагу на типи складів за умовами зберігання, оскільки вони впливають на асортимент продукції. Крім того, велике значення має ступінь механізації. Наявність додаткового обладнання спрощує операції. Якщо ви хочете проаналізувати всі особливості складів перед тим, як орендувати або придбати приміщення, використовуйте класифікацію за класами, котру розробило брокерське агентство Knight Frank. Ця інформація може знадобитися в майбутньому. 

Також, у нас є розділ, де є цікаві статті про оптимізацію в логістиці https://wareteka.com.ua/uk/tag/optymizacziya-v-logistyczi/

Порівняння об'єктів
Немає інформації для порівняння